• manouchehri

  optical center

  www.mocoptic.com

علت بروز لکه قهوه ‌ای روی چشم و درمان آن چیست؟

اگر هنگام نگاه کردن در آینه روی چشم خود لکه قهوه ای مشاهده کردید، ممکن است نگران شوید و بخواهید بدانید که این لکه چیست و چه چیزی ممکن است باعث ظاهر شدن آن شده باشد. این لکه ممکن است مانند لکه قهوه ای روی قسمت رنگی چشم (عنبیه) یا لایه شفافی که کره چشم را می‌پوشاند (ملتحمه) ظاهر شود.

ظاهر شدن لکه قهوه ای روی چشم ممکن است علل مختلفی داشته باشد. گاهی‌اوقات ممکن است به علت کک و مک چشم باشد. در موارد بسیار نادری نیز نشانه‌ی نوعی سرطان به نام ملانوم چشمی است. متخصصان چشم این نقطه را تحت نظر خواهند گرفت و در صورت سرطانی شدن، درمان لازم را توصیه می‌کنند.

در بیشتر موارد، لکه قهوه ای روی چشم بی ضرر است و در واقع یک خال داخل چشمی است. در موارد بسیار نادر، ممکن است نوعی سرطان به نام ملانوم چشمی باشد. در این مقاله در مورد هر یک از این احتمالات، علل ایجاد آن‌ها و گزینه های درمانی آن صحبت کردیم.

 
علت ایجاد لکه قهوه ای روی چشم

لکه قهوه ای روی سفیدی چشم به چه معناست؟

لکه قهوه ای در قسمت سفیدی یا پلک چشم شما اغلب چیزی به نام خال نامیده می‌شود.  البته این لکه به عنوان کک و مک چشم نیز شناخته می‌شود. این عارضه دقیقاً مانند کک و مک روی پوست شما است، با این تفاوت که روی چشم ظاهر می‌شود.

این کک و مک ها می‌توانند در تعدادی از نقاط چشم شما قرار گیرند، از جمله:

 • قسمت سفیدی چشم
 • پوشش شفاف کره چشم (نوس ملتحمه)
 • عنبیه یا قسمت رنگی چشم (نوس عنبیه)

در موارد بسیار نادر، لکه قهوه ای می‌تواند نوعی سرطان شناخته شده به نام ملانوم چشمی باشد. به گفته سازمان ملی اختلالات نادر، این یک نوع سرطان بسیار ناشایع و با بروز 5 در هر میلیون بزرگسال است. این لکه می‌تواند در لایه میانی چشم رخ دهد که ممکن است هنگام نگاه کردن در آینه دیده نشود.

علل ایجاد

خال از ملانوسیت ‌ها تشکیل شده است. ملانوسیت ‌ها همان سلول هایی هستند که ملانین تولید می‌کنند. ملانین رنگدانه ای است که پوست، مو و چشم ما را رنگ می‌کند. معمولا ملانوسیت ها به طور مساوی در بافت بدن پخش می‌شوند. هنگامی که برخی از آن‌ها به هم می‌چسبند، می‌توانند باعث ایجاد خال یا کک و مک شوند. افراد می‌توانند با خال متولد شوند یا خال ها بعداً ایجاد شوند. طبق گفته آکادمی چشم پزشکی آمریکا، ممکن است بین قرار گرفتن در معرض نور فرابنفش و سپس ایجاد خال ها ارتباط وجود داشته باشد. ملانوم چشمی در ملانوسیت ها شروع می شود. علت دقیق ملانوم چشمی مشخص نیست، اما تصور می شود که عوامل متعددی از جمله عوامل ژنتیکی و محیطی وجود دارد. جهش ‌ها یا ناهنجاری های DNA به طور کلی مبنای تبدیل سلول ها به سلول های سرطانی هستند.

برخی از عوامل خطر دیگر نیز موجب این عارضه می‌شود. عواملی مانند داشتن چشم های رنگ روشن، پوست روشن و اختلالی به نام سندرم خال دیسپلاستیک که به عنوان سندرم خال غیر معمول نیز شناخته می‌شود.

 

سایر علائم سلامت چشم که ممکن است متوجه شوید

خال ها معمولاً هیچ علامتی ندارند. تنها زمانی که در آینه نگاه می‌کنید متوجه خواهید شد که یکی از آن‌ها را دارید. برای ملانوم چشمی، ممکن است در ابتدا هیچ علامتی وجود نداشته باشد. هنگامی که متوجه علائم می‌شوید، ممکن است علائم سایر مشکلات چشمی باشد. به همین دلیل است که اگر متوجه تغییراتی در چشم یا بینایی خود می‌شوید، حتما به پزشک یا اپتومتریست مراجعه کنید.

علائم ملانوم چشمی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • هرگونه تغییر در شکل یا اندازه مردمک چشم
 • چشم های برآمده
 • تغییر در موقعیت کره چشم
 • لکه تیره روی عنبیه که بزرگتر می شود
 • چراغ های چشمک زن یا شناورها (فلاترها)
 • تاری دید یا از دست دادن بخشی از بینایی

 

چه زمانی باید به دنبال مراقبت های پزشکی بود؟

اگر لکه قهوه ای روی چشم خود مشاهده کردید، در اسرع وقت با پزشک یا تیم مراقبت از چشم خود مشورت کنید. اگر لکه قهوه ای یک کک و مک چشم است، تیم مراقبت از چشم شما می‌خواهد به طور مداوم آن را تحت نظر داشته باشد. کک و مک چشم می‌تواند به مرور زمان به سرطان تبدیل شود. اگر کک و مک چشم بعد از آزمایش سرطانی به نظر برسد، پزشک با شما برای ایجاد یک برنامه درمانی همکاری خواهد کرد. اگر شروع به علائمی مانند موارد ذکر شده در بالا کردید یا متوجه درد یا سایر تغییرات در چشم یا بینایی خود شدید، به پزشک مراجعه کنید.

 لکه قهوه ای روی چشم


چگونه لکه قهوه ای را از چشم پاک کنیم؟

متخصص لکه قهوه ای بی ضرر را حذف نمی‌کند، زیرا نمی‌خواهد خطری چشم شما را تهدید کند. اگر لکه سرطانی باشد، ممکن است درمان‌های مختلفی را برای درمان آن پیشنهاد کنند.

 

آیا درمانی برای لکه های قهوه ای روی چشم وجود دارد؟

پزشک معمولاً خال را کنترل می‌کند و هر سال از آن عکس می‌گیرد. این کار به او کمک می‌کند تا تصاویر را با هم مقایسه کرده و مطمئن شود که این نقطه در حال رشد نیست یا علائم سرطان را نشان نمی‌دهد. خال غیرسرطانی تنها زمانی برداشته می‌شود که در قسمت بیرونی چشم باشد و بر ظاهر چشم تأثیر بگذارد.

اگر لکه ملانوم چشمی باشد، ممکن است نیاز به درمان باشد. برای یک ملانوم بسیار ریز، برخی از پزشکان ممکن است رویکردی را پیشنهاد کنند که ساعت و انتظار باشد.

گزینه های اصلی درمانی برای ملانوم چشمی پرتودرمانی یا جراحی است. براکی تراپی اغلب برای پرتو درمانی استفاده می‌شود. این کار شامل قرار دادن یک دیسک رادیواکتیو در حفره چشم نزدیک تومور است. دیسک محکم می‌شود و برای چند روز در جای خود باقی می‌ماند. گاهی اوقات به جای آن از پرتو درمانی خارجی استفاده می‌شود.

در سال 2022، سازمان غذا و دارو (FDA) منبع مورد اعتماد کیمتراک، یک داروی ایمونوتراپی را برای استفاده برای ملانوم uveal که با جراحی قابل حذف نیست، تأیید کرد. اما برای انجام این درمان، باید آزمایش خون بدهید تا ببینید آیا آنتی ژن لکوسیت انسانی خاصی دارید یا خیر. بسته به محل ملانوم، پزشک با جراحی ناحیه آسیب دیده چشم یا در موارد بسیار نادر، کل چشم را برمی‌دارد.

 

نکته پایانی

اگر لکه قهوه ای روی چشم خود دارید، می‌تواند کک و مک چشم باشد که به آن خال نیز می‌گویند. کک و مک چشم توسط توده های ملانوسیت یا سلول های تولید کننده رنگدانه ایجاد می‌شود. در اغلب موارد، هیچ درمانی لازم نیست و پزشک و تیم مراقبت از چشم شما به سادگی کک و مک چشم را برای هرگونه تغییر زیر نظر خواهند داشت.

با این حال، اگر مشخص شود که این لکه نوعی سرطان شناخته شده به عنوان ملانوم چشمی است، نیاز به درمان دارد. این یک نوع سرطان نادر است و درمان احتمالاً شامل پرتو درمانی، جراحی یا ایمونوتراپی خواهد بود.