• manouchehri

  optical center

  www.mocoptic.com

چرا من هاله می بینم؟

دیدن هاله در اطراف چراغ‌ می‌تواند باعث نگرانی شود یا اینکه کاملا طبیعی باشد. اگر متوجه دیدن ناگهانی هاله ها شدید و علائمی مانند درد، تاری دید داشتید، فوراً به چشم پزشک مراجعه کنید چرا که می‌تواند نشانه‌ی یک بیماری جدی چشمی باشد.

چرا هاله ها ظاهر می‌شوند؟

ابتدا باید تعریفی از هاله داشته باشیم. هاله ها دایره‌های روشن و رنگارنگی هستند که در اطراف نور ظاهر می‌شوند. آنها اغلب در هنگام شب در اطراف چراغ‌های خیابان و چراغ های جلوی ماشین مشاهده می‌شوند و می‌توانند به طور قابل توجهی بر وضوح دید در هنگام رانندگی تأثیر بگذارند. پیدایش هاله‌ ها در اطراف منابع نورانی می‌تواند ناشی از انواع بیماری‌ های چشمی باشد، به‌ویژه آن‌هایی که شکل قرنیه را تغییر می‌دهند و باعث می‌شوند نوری که وارد چشم می‌شود، به روشی غیرعادی خم شود.

 چرا هاله می بینیم
چگونه یک تصویر واضح تولید می‌شود؟

برای ایجاد تصویری واضح، چشم ها باید فرآیند خاصی را انجام دهند که به شدت بر یکپارچگی هر یک از ساختارهای چشمی متکی است.

هنگامی‌که به یک جسم نگاه می‌کنیم، نوری که از جسم بازتاب می‌شود، از طریق لایه‌ی جلویی شفاف چشم که قرنیه نام دارد، وارد چشم می‌شود. قرنیه نور را قبل از عبور از زلالیه که ماده آبکی است که ناحیه پشت قرنیه را پر می‌کند، در مسیر خود به سمت مردمک خم می‌کند.

سپس نور از مردمک به عدسی پشت آن عبور می‌کند. عدسی شکل خود را طوری تنظیم می‌کند که بار دوم نور را خم کرده و متمرکز کند تا اطمینان حاصل شود که تصویر واضحی دیده می‌شود. پس از اینکه نور برای بار دوم خم شد، نور به پشت چشم می‎رسد که با یک ماده شفاف و ژلاتینی (زجاجیه) پر شده تا به شبکیه، لایه حساس به نور در پشت چشم برسد.از شبکیه، اطلاعات بصری به مغز فرستاده شده و در آنجا تفسیر و پردازش می‌شود تا تصویری واضح تولید شود.


هاله بینی


فرآیند دیدن به کل چشم و ساختارهای آن بستگی دارد، از جمله:

 • شکل کره چشم
 • شکل قرنیه و یکپارچگی
 • شفافیت و انحنای عدسی
 • سلامت شبکیه

اگر هر یک از این اجزا به درستی عمل نکند، یا شکل نامنظم داشته باشد، ممکن است مشکلات بینایی رخ دهد. از آنجایی که قرنیه مسئول خم کردن نور به هنگام ورود به چشم است، اگر هاله هایی را در اطراف نور می بینید، ممکن است به بیماری چشمی مبتلا باشید که بر شکل قرنیه شما تأثیر می‌گذارد.

 

بیماری های چشمی که بر شکل قرنیه تاثیر می گذارد

 1. سندرم خشکی چشم

سندرم چشم خشک (DES) زمانی رخ می‌دهد که چشم ها به طور مزمن خشک می‌شوند. این اتفاق ممکن است شکل قرنیه را تغییر دهد و باعث پراکندگی نور وارد شده به چشم شود که در نتیجه هاله هایی است در اطراف نورها مشاهده می‌شود.

 

 1. آستیگماتیسم

آستیگماتیسم زمانی رخ می‌دهد که قرنیه شکل نامنظم داشته باشد. این مشکل می‌تواند باعث شود نوری که وارد چشم می‌شود به شکل غیرعادی خم شده و در نتیجه هاله ظاهر شود.

 مشکلات چشمی که به هاله بینی منجر می شود

 1. آب مروارید

دیدن هاله در اطراف نور یکی از شایع‌ترین علائم آب مروارید است. آب مروارید زمانی ایجاد می‌شود که عدسی شفاف طبیعی چشم کدر یا کدر شود. آب مروارید اغلب در افراد مسن است؛ اگرچه در طول زمان به کندی پیشرفت می‌کند و معمولاً در حدود 50 سالگی شروع به رشد می‌کند.

هنگامی‌که عدسی کدر می‌شود، نور به شکل غیرعادی خم شده و با ورود به چشم پراکنده می‌شود و باعث پیدایش هاله هایی در اطراف نور چراغ خواهد شد.

جراحی آب مروارید برای جایگزینی عدسی کدر با یک لنز پلاستیکی داخل چشمی می‌تواند منجر به ظاهر شدن هاله شود. این هاله بینی یک عارضه جانبی رایج بلافاصله پس از جراحی آب مروارید است.

 

 1. دیستروفی فوکس

دیستروفی فوکس یک بیماری ژنتیکی پیشرونده است که باعث تورم قرنیه می‌شود. اگر قرنیه متورم شود، شکل آن تغییر کرده و نور دیگر نمی‌تواند با زاویه مناسب وارد چشم شود. این موضوع اغلب به ظاهر شدن هاله در اطراف نور منجر می‌شود. علائم دیستروفی فوکس معمولاً در سنین 50 تا 60 سالگی ظاهر می‌شود.

 

 1. گلوکوم

گلوکوم زمانی رخ می‌دهد که عصب بینایی به دلیل افزایش فشار داخل چشم آسیب می‌بیند. این بیماری یکی از دلایل اصلی نابینایی در سراسر جهان است. دیدن هاله در اطراف نورها می‌تواند نشانه اولیه گلوکوم زاویه حاد باشد که یک اورژانس پزشکی نیز محسوب می‌شود.

اگر متوجه ظاهر ناگهانی هاله ها در اطراف چراغ ها، همراه با سردرد، استفراغ، تاری دید، درد یا ضعف شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

هاله بینی

 1. جراحی لیزیک

ظاهر شدن هاله ها یک عارضه جانبی رایج پس از جراحی لیزیک (کراتومیلوزیس درجا با لیزر) است و به طور کلی جای نگرانی نیست. هاله ها معمولاً پس از چند هفته ناپدید می‌شوند.

 

چه زمانی به چشم پزشک مراجعه کنید

دیدن هاله در اطراف نورها می‌تواند نشان دهنده وجود بیماری های چشمی مانند آب مروارید یا گلوکوم باشد، اما ممکن است یک عارضه جانبی رایج جراحی خشکی چشم یا لیزیک نیز باشد. از آنجایی که هاله ها در شرایط مختلفی ظاهر می‌شوند، اگر این حالت را به طور مداوم تجربه می‌کنید، بهترین کار این است که برای رد هرگونه بیماری جدی چشمی به چشم پزشک مراجعه کنید.